Altın 2015'te Kazandırır mı?

Tarih: 8 Aralık 2014

0

Altın 2015’te Kazandırır mı?

Geçtiğimiz yıl başlayan altın düşüşleri, 2014’ü sonlandırmaya hazırlandığımız bugünlerde hala devam ediyor. Bütün yatırımcılar 2015’te altının yükselip yükselmeyeceğinizi sorgularken, uzmanlardan da net bir tahmin geldiği söylenemez. Bazı uzmanlara göre altın 2015 yılında yükselecek, bazılarına göre 1000 doların altına düşecek.

Altın fiyatları 2013 yılında 1,900 dolar seviyelerinden 1,180 dolar seviyelerine kadar düştükten sonra, 1,400 dolar seviyelerinde tutunmuştu. 2014 yılında altının bu seviyeyi kırarak yükselmesi bazı uzmanlar tarafından bekleniyordu ama FED’in açıklamaları ve varlık alımlarını sonlandırma kararı altının daha da düşeceğine işaret etti. FED ne zaman varlık alımlarını sonlandıracağınız açıklamasa bile piyasaları etkisi altına alan spekülasyonlar nedeniyle altın düşüş gösterdi. Ayrıca varlık alımlarının önce azaltılması sonra sonlandırılması kararı ile her toplantı öncesinde altın sert düşüş gösterdi.

FED varlık alımlarına 2014 yılının Ekim ayında son verdi. Bu gelişme sonrasında altın fiyatları son 4 yılın en düşük seviyelerini gördü ve 1,160 dolar seviyesi kaydedil. Bu düşüşlerin ardı arkası kesilmeyince yatırımcının zaten sarsılmış olan güveni hiç kalmadı demek yanlış olmayacaktır. Yine de altının geleceği hakkında merak edilen sorular sorulmaya devam ediyor.

1,200 dolar seviyelerinde tutunmaya çalışan altın, Amerikan dolarının tarihin en yüksek seviyelerine yükselmesi nedeniyle sınırlı yükseliş gösterebiliyor. Bazı uzmanlara göre bu yükselişler tepki alımları ve konjonktür yapıdan kaynaklanıyor. 2015 yılında altın fiyatlarının seyri için bu nedenle tam olarak bir yorum yapılamıyor. Buna rağmen elinde altın olan yatırımcıların, beklemeleri ve uzun vadeli düşünmeleri tavsiye ediliyor.

Düşük fiyatları bir fırsat olarak değerlendirip alım yapmak isteyen yatırımcılara da, biraz daha beklemeleri öneriliyor. Aynı zamanda altın alacaklar için tavsiye, uzun vadede alım yönünde. Çünkü FED’in 2015 yılında faiz artırım kararları nedeniyle altının daha düşük seviyeler göreceği tahmin ediliyor. FED’in kayda değer süre olarak açıkladığı faiz artırım tarihi ise 2015 yılının 3. Çeyreği olarak tahmin ediliyor. Alım yapmak isteyen yatırımcıların paralarını birkaç parçaya bölerek farklı zamanlarda alım yapmaları da öneriliyor. Bu sayede düşük fiyatlardan tam olarak faydalanmış olacaklar.

Altın, 2015 yılında düşerek yine yatırımcısına kazandırmasa bile geçmişinde olduğu gibi uzun vadeli yatırımcılarına kazandıracaktır. 1999 yılının ortalarında 250 dolar seviyelerinde olan fiyatları 2011 yılının Eylül ayında 1,873 dolar zirvesine ulaştı. Bu şekilde de yatırımcısına % 600’de fazla kazandırmış oldu. Aynı şekilde bir yükseliş trendi altın yatırımcısına kazandıracaktır. Ama uzun vadeli düşünmekte fayda var.

Aynı zamanda altın almak isteyen yatırımcılar, forex piyasası üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilirler. Piyasanın çift yönlü işlem özelliği sayesinde altın fiyatları hem yükselirken hem de düşerken kazanç elde edebilirsiniz. Altın yükselirken alım yönünde, düşerken satış yönünde işlem yaparak kazançlı çıkabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Kategori: Altın AnalizleriBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑