Jim Rogers'ın Altın Piyasası Hakkındaki Görüşleri – 2014

Tarih: 13 Mayıs 2014

0

Jim Rogers’ın Altın Piyasası Hakkındaki Görüşleri – 2014

Geçtiğimiz yıl Şubat ayında başlayan sert düşüşler ile altın yıla damgasını vuran emtia oldu. 12 yıl boyunca düzenli bir artış gösterdikten sonra boğa piyasası hakimiyetinden çıkarak, ayı piyasası hakimiyetine girdi. 2013 yılının en çok konuşulan ve kaybettiren emtiası oldu. Fiyatları arasında bir bağlantı olan gümüşün de sert düşüşler göstermesine neden oldu.

Altının 2013 yılında geçirdiği bu sert düşüşler sonrasında, birçok altın uzmanı, analisti ve ünlü yatırımcısı altından uzak durulması, altın ile işlem yapılmaması uyarılarında bulundu. Altının bu düşüşleri gerçekleştirmesinin neden ise Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) her ay gerçekleştirdiği 85 milyar dolarlık varlık alımında önce azalmaya gideceği sonra da varlık alımlarını sonlandıracağı haberi oldu.

Amerikan ekonomisinin iyileşmesi adına yapılan bu varlık alımları, ekonomik verilerin olumlu gelmese ve iyileşme sinyalleri alınması nedeniyle önce azaltılmaya 2014 yılının 2. yarısında da sonlandırılmaya karar verildi. 2013 yılı altın için bu spekülasyonlarla geçti ve sert düşüşler ardı ardına yaşandı.

2014 yılının ilk yarısını neredeyse tamamladık. FED tarafından gerçekleştirilen varlık alımları 45 milyar dolara kadar düşürüldü. Altın ise dalgalı ama düşük seyrini sürdürüyor. Altın, 2014 Nisan ayında Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan gerginlikler nedeniyle 1,400 seviyesini zorladı ama ABD’den gelen ekonomik veriler sonrasında kazançlarını sıfırladı. Birçok uzman altının 2014 yılında da 1,400 – 1,450 dolar seviyelerini geçemeyeceğiniz belirtiyor. Altın yatırımları ile ünlü Jim Rogers da aynı görüşte.

Jim Rogers’ın geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu altın yorumu hemen her yatırımcıyı etkiledi. Elindeki altını satmadığını ve yakında altın için yeni fırsatların oluşacağını açıklayan Rogers, Ukrayna ve Rusya’da meydana gelen gerginlik nedeniyle altının yeniden güvenli liman olduğunu da söylüyor. Aynı zamanda, “Şunu unutmayın, dünyada güvenli yatırım diye bir şey yoktur. Yatırımdan bahsederken, güvenli kelimesini unutmanız lazım. İnsanlar şu anda doların güvenli liman olduğunu düşünüyor. Hayır, öyle değil. Amerikan doları kesinlikle güvenli liman olarak adlandırılabilecek bir yatırım değil” diyerek yatırımcıları dolar konusunda uyardı.

Jim Rogers, ülke ekonomilerinin gelecekleri hakkında yaptığı yorumlarla tanınıyor ve yatırım konusunda fikirlerini açıklamaktan da kaçınmıyor. Altın düşer mi, yükselir mi 2014  yılının en merak edilen sorusu, elbette sizin deneyiminize göre ve yatırım beklentilerinize göre değişkenlik göstermektedir. Ama iyi bir deneyim ve bilgi birikimi ile forex piyasası gibi birçok olanağın sunulduğu piyasada işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Kategori: Altın AnalizleriBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑